Cześć! Czy zmagasz się z brakiem motywacji u swoich pracowników? Zauważyłeś, że brak im jest ambicji oraz woli rozwijania się, sięgania po więcej, wychodzenia poza swoje horyzonty? Jeśli jesteś jednym z pracodawców, którzy borykają się z takim problemem, lub może sam cierpisz na braki motywacji, to w dzisiejszym artykule pokażę Ci trzy sposoby na poradzenie sobie z brakiem motywacji!
W dzisiejszych czasach wiele osób cierpi na brak ambicji i przez to brak motywacji do jakiegokolwiek rozwoju. Jest to o tyle dziwne, że to problem występujący na skalę światową i dotykający wielu branż. Co jeszcze dziwniejsze, żyjemy w czasach, w których naprawdę trudno jest zrozumieć taką postawę.
W dzisiejszych świecie wręcz roi się od możliwości. Świat dosłownie stoi przed ludźmi otworem. Obecnie wszelkie granice się zacierają. Możesz rozmawiać swobodnie z ludźmi znajdującymi się na drugim krańcu świata. Nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś podróżował, odkrywał świat, latał, pływał – to wszystko jest możliwe nawet za małe pieniądze. Żyjemy w świecie, który daje nam nieograniczone możliwości. Dlaczego zatem ludzi nadal satysfakcjonuje życie za najniższa krajową?
Zaangażowany i zmotywowany pracownik, to tym samym pracownik wydajniejszy, przynoszący zyski firmie. Rozwijający się pracownicy, to rozwijający się biznes. Co zatem zrobić, żeby zmotywować, zmobilizować pracownika do wydajniejszej pracy?
Sposób numer jeden: przede wszystkim zmienić negatywne przekonania na temat zarabiania pieniędzy. Większość ludzi utożsamia pieniądze z czymś złym. Mają oni negatywne przekonania związane z pieniędzmi, bogactwem, byciem zamożnym. Sądzą, że wszyscy bogaci to nieuczciwi dorobkiewicze, którzy zarobili na nieszczęściu innych. Już od wczesnego dzieciństwa takie schematy są im wpajane, przez co w dorosłym wieku są już wyjątkowo mocno zakorzenione.
Przekonanie z kolei to myśl, w którą uwierzyłeś. Myśl plus wiara daje przekonanie. Możesz mieć przekonanie ograniczające Twoje maksymalne dochody, przykładowo Twoi rodzice zawsze zarabiali tylko minimalną krajową, przez co w domu nigdy nie było luksusów. Przez to możesz wierzyć, że sam nigdy nie będziesz w stanie wzbić się ponad ten poziom. Inni żyją z przekonaniem, że pieniądze są złe. Prowadzi to do tego, że niezależnie jaki byłby ich poziom zarobków, będą oni zawsze wydawać całą wypłatę, nawet jeśli nie muszą, tylko po to, żeby pozbyć się pieniędzy.
Zatem pierwszym krokiem jest zrozumienie, czy towarzyszy Ci przekonanie ograniczające, czy wspierające. Aby to zrobić, odpowiedz sobie na 3 proste pytania:
Czy to przekonanie umożliwia mi osiągnięcie bliższych i dalszych celów?
Czy to przekonanie umożliwia mi życie w wolności emocjonalnej?
Czy to przekonanie pozwala mi budować bliskie, czyste, zdrowe relacje z innymi?
Jeśli odpowiedziałeś twierdząco na te pytania, to po prostu zmień je na przekonania wspierające.
Nie formułuj przekonania w formie “nie”, przykładowo, jeśli uważasz, że sprzedaż to wciskanie, to nie zamieniaj go na: “Sprzedaż nie jest wciskaniem”. Zamiast tego uwierz, że sprzedaż to pomaganie.
Drugim sposobem jest wyznaczenie sobie nowych celów finansowych. Dlaczego to robić? Ponieważ marzenia to najtańsza szczepionka na wymówki. Marzenia dają Ci coś, do czego możesz dążyć, do czego zmierzasz. Dzielą się one na kilka kategorii.
Pierwszą z nich są pragnienia osobiste, czyli rzeczy, których chcesz tylko dla siebie. Chcesz coś kupić, odwiedzić jakieś miejsce, czegoś doświadczyć. Drugą kategorią są marzenia dla innych, czyli dla przyjaciół, rodziny, znajomych, dla tych, którzy są blisko Ciebie.
Trzeci rodzaj marzeń to marzenia zawodowe dotyczące miejsca pracy, stanowiska, benefitów lub sposobu pracy. Kolejna kategoria odnosi się do marzeń finansowych, tutaj temat jest prosty i dotyczy bezpośrednio tego, jakiego poziomu zarobków oczekujesz od swojej pracy. Ostatnia kategoria odnosi się do zdrowia – czy chcesz polepszyć swoje zdrowie, wyleczyć chorobę, upiększyć swoje ciało?
To ważne, żebyś zapisywał sobie jak najwięcej celów w tych różnych kategoriach, ponieważ będą Cię one napędzać i zachęcać do wznoszenia się na jeszcze wyższy poziom.
Trzecim sposobem na motywację jest zmiana środowiska. Żyjemy niestety w świecie narzekania. Ludzie dołują siebie nawzajem, deprecjonują możliwości innych. Powód takiego zachowania to lęk, przed tym, że życie innych stanie się bardziej wartościowe od życia osób, które narzekają. Boją się oni, że jeśli Ty spróbujesz czegoś nowego, to Ci się to uda, że osiągniesz coś, czego oni nie potrafią osiągnąć. Przez to próbują ściągnąć Cię w dół, podcinają Ci skrzydła, zniechęcają do działania.
Te trzy sposoby to zaledwie cząstka tego, czego uczę ludzi w ramach moich szkoleń, webinarów, spotkań czy coachingów. Firmy, z którymi współpracuję, wypracowują ponad 30% zyski. Handlowcy, których uczę sprzedaży, zwiększają swoje obroty ponad czterokrotnie.
Jeśli ten artykuł podobał Ci się i chciałbyś więcej takich materiałów, daj kciuk w górę. Będę produkował dla Ciebie więcej takiego contentu. Jeśli masz do mnie jakieś pytania, które chciałbyś mi zadać — zostaw komentarz, a ja postaram się odpowiedzieć i rozwiać Twoje wątpliwości.
Zapraszam Cię również na BEZPŁATNY WEBINAR pt. „Jak umawiać nawet 7 na 10 spotkań z klientami przez telefon”, na którym przedstawiam moją autorską metodę pozyskiwania klientów krok, po kroku, abyś po jej wprowadzeniu, od następnego dnia mógł sprzedawać więcej. Szkolenie jest BEZPŁATNE – > KLIKNIJ TUTAJ!