Cześć! Dzisiaj krótko opowiem Ci o tym, dlaczego ludzie łączą się w grupy, co kieruje ich do zawierania znajomości, przyjaźni, społeczności i sojuszy. Dowiesz się też dlaczego jest to takie ważne, aby mieć sojuszników i współpracować z innymi, podobnie do plemion, przed wieloma wiekami.
Ludzie od zawsze, już od pierwszych etapów rozwoju człowieka, w których to podstawową jednostką funkcjonowania były plemiona, mieli tendencję – chociaż w pewny stopniu wymuszoną – do łączenia się w grupy. Początkowo były to kilkuosobowe bandy, następnie większe zbieraniny, przekształcały się one następnie w plemiona i społeczności.
Dla tamtych ludzi zawieranie takich sojuszy – bo tak należy je nazywać – było praktycznie jedynym sposobem na przetrwanie, w prymitywnym i nieprzyjaznym, niebezpiecznym świecie wielkich gadów i zagrożeń. Zastanawiasz się dlaczego – przecież w tamtych czasach ludzie musieli walczyć o pożywienie między sobą, bo było go mało, pomyślisz.
Otóż pomimo tego, że planeta miała duże zasoby naturalne, większe niż teraz, bo przez nikogo nie wydobyte, to jednak pojedynczy człowiek nie był w stanie niczego zbudować, pozyskać surowców, zapolować na drapieżną zwierzynę. To oczywiste, nie pojedyncze jednostki nie miały szans w starciu np. z mamutem, tygrysem albo innym ówczesnym drapieżnikiem.
Obecne realia niewiele różnią się od tamtych czasów. Ludzie przecież też łączą się w grupy i nowożytne “plemiona”, ponieważ w grupie zawsze jest raźniej. Mamy przecież związki wyznaniowe, zgrupowania kibiców, drużyny sportowe i wiele innych. Zgromadzeniom tym przewodzi wspólny cel, jedna idea, wybrany światopogląd. Znaleźli oni innych ludzi myślących tak samo jak oni i powinno się to stać również Twoim celem w najbliższej przyszłości.
Najlepszymi sojusznikami mogą być Twoi sąsiedzi, ponieważ w obecnych czasach, takie relacje typowo sąsiedzkie, z ludźmi, w którymi dzieli Cię jedynie ogrodzenie, ściana, kawałek podwórka, wracają do łask i znów przybierają na wartości.
Spójrz na przykład światowych gospodarek, takich jak Chiny. Ich droga w rozwoju od początku lat 90-tych, w których to miały zaledwie 3% udziału w światowym eksporcie, była bardzo długa i doprowadziła ich do obecnego stanu wynoszącego około 14%. Było to efektem przeniesienia ogromu produkcji z Europy, właśnie do Chin, które chętnie przyjmowały kolejne zlecenia i zadania. Dzięki temu Chiny się rozwinęły i stały się one fabryką świata, sprzyjało to też globalizacji.
Podałem Ci ten przykład, ponieważ świetnie pokazuje wyzwania z jakimi mierzymy się w obecnym świecie. Taki stan rzeczy, duży udział konkretnych krajów w eksporcie światowym, masowe przenoszenie produkcji sprawiły, że wraz z początkiem pandemii, spora część światowych rynków stała się niezaopatrzona – właśnie ze względu na limitacje w transporcie na dalekie odległości. Dlatego też gospodarki ponownie przychylnie przyglądają się opcjom robienia interesów z najbliższymi rynkami, ze swoimi sąsiadami. To z nimi chcą nawiązywać sojusze.
Ty jako przedsiębiorca powinieneś nawiązywać sojusze z lokalnymi hurtowniami i hurtownikami, sadownikami, hodowcami, z ludźmi robiącymi coś fajnego w Twojej okolicy. Świetnie znana i nieśmiertelna “kawa z sąsiadami” działa cuda. Odwiedzaj ludzi dookoła i zacieśniaj więzy. Zwracaj uwagę na to, że jeśli mieszkacie obok siebie tyle lat, a nigdy nie mieliście jeszcze okazji ze sobą porozmawiać przy kawie i cieście, to może jest to właśnie doskonała okazja, żeby nadrobić pewne zaległości i zacząć trzymać się razem.
Raz, że w razie nieobecności sąsiad lub sąsiadka to świetny opiekun domostwa, który może podejść co dzień czy dwa, aby sprawdzić czy wszystko w porządku. Dwa, warto mieć sojusze i znajomości ponieważ nigdy nie wiesz, czym zajmuje się Twój sojusznik. W obecnych czasach sąsiad lub sąsiadka, z którymi masz dobrą, przyjacielską relację może być nawet na wagę życia.
W czasach, kiedy łatwo zachorować, szpitale są przeciążone, a na nas wszystkich pada cień pandemii, warto znać ludzi, którzy mogą Ci pomóc w trudnych momentach.
Sojusze online są teraz tak dużo warte, jak te w świecie rzeczywistym. Partnerstwa dają znakomite efekty. Jeśli Twoje zasięgi w internecie nie są wystarczająco duże, szukaj osób, z którymi będziesz mógł pomóc sobie nawzajem. Stwórzcie wspólne materiały na bloga, lub wideo na YouTube. Polecajcie się, reklamujcie swoje produkty lub usługi.
Sojusze są konieczne, chociaż oczywiście nie wszystkie mogą wyjść Ci na dobre. Może zdarzyć się, że padniesz ofiarą, cwaniactwa, chytrości, łapczywości innych. Ktoś może Cię wykorzystać. A o takich sytuacjach wiem doskonale, z własnego doświadczenia. Ale cokolwiek podobnego by się nie działo, nie można porzucać idei tworzenia sojuszy i nawiązywania znajomości. Jedyne co powinieneś zrobić, to starannie dobierać tych, z którymi w te sojusze wchodzisz.
Jeśli ten artykuł podobał Ci się i chciałbyś więcej takich materiałów, daj kciuk w górę. Będę produkował dla Ciebie więcej takiego contentu. Jeśli masz do mnie jakieś pytania, które chciałbyś mi zadać — zostaw komentarz, a ja postaram się odpowiedzieć i rozwiać Twoje wątpliwości.
Zapraszam Cię również na BEZPŁATNY WEBINAR pt. „Jak umawiać nawet 7 na 10 spotkań z klientami przez telefon”, na którym przedstawiam moją autorską metodę pozyskiwania klientów krok, po kroku, abyś po jej wprowadzeniu, od następnego dnia mógł sprzedawać więcej. Szkolenie jest BEZPŁATNE – > KLIKNIJ TUTAJ!